Faqja Kryesore
Rreth nesh
Aktivitete
Prokurime
Info & Lajme
Publikime
Rreth Shqipërisë
Kontakt
Publikime
Faqja Kryesore> Publikime > Publikime të tjera

Publikime të tjera


Plani Kombetar Sektorial i Turizmit
Rajoni i Alpeve Shqiptare

Raporti i strategjise se zhvillimit


Njė ndėr prioritetet mė tė rėndėsishme nė kontekstin e planifikimit tė vendit ėshtė edhe zhvillimi i qėndrueshėm i turizmit, veēanėrisht nė rajonin e Alpeve Shqiptare, rajon ky i spikatur pėr lloje tė ndryshme tė turizmit rural dhe malor, qė sot po ndeshet me njė zhvillim tė vrullshėm.


Planet Kombėtare Sektoriale, sipas ligjit tė planifikimit tė territorit, hartohen me qėllim zhvillimin strategjik tė njė ose mė shumė sektorėve sipas fushave tė kompetencės. Sektori kryesor i planifikimit nė kėtė dokument ėshtė turizmi, kėshtu plani nė vetvete do tė formulojė njė kornizė afatgjatė pėr zhvillimin e turizmit me anė tė politikave e strategjive, planifikimit, forcimit institucional, legjislacionit dhe rregullores, zhvillimit tė produkteve dhe diversifikimit, marketingut dhe promovimit, infrastrukturės sė turizmit, zhvillimit tė burimeve njerėzore dhe socio-kulturore...

Draft (Shkarko dokumentin)05 Janar 2018

Nėn-projekti "Rehabilitimi i rrugės Fier-Seman" pritet tė financohet nėpėrmjet huasė sė Bankės Botėrore pėr qeverinė shqiptare, tė zbatuar nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, sapo tė miratohet projekti "Rehabilitimi i rrugeve lidhese rajonale dhe lokale".


Projekt-idente paraprake pėr kėtė pjesė tė rrugės janė dorėzuar nga projektuesi, nė bazė tė tė cilave ėshtė pėrgatitur drafti i Raportit tė Vlerėsimit tė Ndikimit Mjedisor dhe Social.
Ky raport do tė diskutohet mė 15 janar, ora 11:00, nė Bashkinė Fier, prane Shkolles se mesme bujqesore ‘Rakip Kryeziu”, Ferma Ēlirimi
Tė gjithė aktorėt janė tė ftuar tė marrin pjesė nė diskutim.


Ju mund ta shkarkoni kėtė draft raport nė lidhjen e mėposhtme:


ESIA Fier - Seman - draft paraprak shqip (Shkarko dokumentin shqip)


Ne rast komentesh dhe sugjerimesh, mund te kontaktoni:
akallfa@albaniandf.org
Fondi Shqiptar i Zhvillimit
Rr. Sami Frasheri Nr. 10, Tirane20 Shtator 2017

“Rehabilitimi i Zones Qafa e Pazarit”, Gjirokastėr


Rehabilitimi i Qafes se Pazarit ėshtė pjesė e investimeve qė po realizohen nė kuadėr tė projektit “Zhvillimi i Integruar Urban e Turistik nė Shqipėri” i financuar prej World Bank Group. Projekti synon tė luajė njė rol kyē nė orientimin dhe demostrimin e dobisė qė kjo qasje inovative e integruar ka pėr zhvillimin rajonal dhe mundėsitė qė krijon pėr adresimin e njė sėrė objektivash qė janė edhe pjesė e Strategjisė Kombėtare pėr Zhvillimin e Territorit.


Nėnprojekti do tė financojė rehabilitimin dhe restaurimin e rrugėve me kalldrėm, shesheve, shkallėve, trotuareve, si dhe do tė instalojė njė sistem tė mbrojtjes nga zjarri, kanalizimet pėr ujrat e pėrdorur e ata tė shiut, ndriēimin dhe rrjetet e komunimit nė zonėn e Qafės sė Pazarit, nė qendėr tė qytetit tė Gjirokastrės. Projekti Teknik pėr kėtė ndėrhyrje ėshtė pėrgatitur nga DEA studio, financuar prej Fondit Shqiptar tė Zhvillimit. Per te evidentuar dhe zbutur ndikimet ne mjedis dhe ne aspektet sociale te ketij nenprojekti, eshte hartuar Plani i menaxhimit social dhe mjedisor per “Rehabilitimin e Zones Qafa e Pazarit”,
Draft (Shkarko dokumentin)


Konsultimi me publikun per kete nenprojekt nė qytetin Gjirokaster do tė organizohet tek Kinemaja e Re, data 10 Tetor 2017, ora 11:00.14 Korrik 2016

Ashtu si dhe u njoftua paraprakisht ne faqen zyrtare te internetit te Fondit Shqiptar te Zhvillimit (Njoftimi i dates 21 Qershor 2016), konsultimet me publikun per projektin e financuar nga Banka Boterore ‘”Pėr Zhvillim tė Integruar Ekonomik Urban”, u organizuan si me poshte:


Kuadri i Menaxhimit Mjedisor dhe Social


- Konsultimi me publikun per Kuadrin e Menaxhimit Mjedisor dhe Social (Draft) u organizua ne Tirane, prane Fondit Shqiptar te Zhvillimit, data 6 Korrik 2016, Ora 09:30. Lutemi te gjeni bashkengjitur minutat e ketij takimi dhe dokumentin e rishikuar (ESFM Albanian Version final)


Plani i menaxhimit social dhe mjedisor per “Rehabilitimin e shkallareve te Sarandes”


- Konsultimi me publikun per shkallaret e Sarandes u organizua ne qytetin e Sarandes, ne kinemane verore tek Sheshi i Limanit, data 8 Korrik 2016, ora 19.30, Lutemi te gjeni bashkengjitur minutat e ketij takimi dhe dokumentin e rishikuar te Planit te Menaxhimti Social dhe Mjedisor per Shkallaret e Sarandes (EMP Saranda Stairs final shqip)


Plani i menaxhimit social dhe mjedisor per “Rehabilitimi i rruges me kalldrem te Kalase “Mihal Komneno” dhe i pikes panoramike “Tabja””


- Konsultimi me publikun nė Berat u organizua ne Pallatin e Kultures te qytetit Berat, ne daten 7 Korrik 2016, ora 11:00. Lutemi te gjeni bashkengjitur minutat e ketij takimi dhe dokumentin e rishikuar te Planit te Menaxhimit Social dhe Mjedisor per “Rehabilitimi i rruges me kalldrem te Kalase “Mihal Komneno” dhe i pikes panoramike “Tabja” (EMP Mihal Komneno Pedestrian Road to Berat Castle final shqip)21 Qershor 2016

Projekti i Bankes Boterore ‘”Për Zhvillim të Integruar Ekonomik Urban” pritet te zbatohet nga Qeveria Shqiptare (Ministria e Zhvillimit Urban, Ministria e Finances, Fondi Shqiptar i Zhvillimit” pas miratimit te tij.


Projekti do të mbështesë vizionin e Qeverisë Shqiptare për të promovuar zhvillimin rajonal duke përmirësuar infrastrukturën urbane, rritjen e vlerave kulturore dhe forcimin e kapaciteteve institucionale për të mbështetur zhvillimin ekonomik lokal në zonat e përzgjedhura në jug të Shqipërisë.Komponentet kryesore te projektit jane:


1. Përmirësimi urban dhe përmirësimi i infrastrukturës;
2. Ngritja e kapaciteteve institucionale;
3. Mbështetja në zbatim.


Ftojme publikun te njihet me pritshmerite qe ky projekt parashikohet te sjelle ne mjedis dhe ne fushen sociale te rajonit ku do te implementohet, nepermjet dokumentave te meposhtme:


Kuadri i Menaxhimit Mjedisor dhe Social, Draft (Shkarko dokumentin)


- Konsultimi me publikun ne Tirane do te organizohet prane Fondit Shqiptar te Zhvillimit, data 6 Korrik 2016, Ora 09:30

Plani i menaxhimit social dhe mjedisor per “Rehabilitimin e shkallareve te Sarandes”, Draft (Shkarko dokumentin)


- Konsultimi me publikun në Sarandë do të organizohet pranë Bashkisë Sarandë, data 8 Korrik 2016, ora 19.30, tek Sheshi i Limanit.

Plani i menaxhimit social dhe mjedisor per “Rehabilitimi i rruges me kalldrem te Kalase “Mihal Komneno” dhe i pikes panoramike “Tabja””, Draft (Shkarko dokumentin)


- Konsultimi me publikun në Berat do të organizohet pranë Bashkisë Berat, data 7 Korrik 2016, ora 11:00, Salla e katit të dytë tek Pallati i Kulturës.

Ju ftojme te merrni pjese.