Faqja Kryesore
Rreth nesh
Aktivitete
Prokurime
Info & Lajme
Publikime
Rreth Shqipërise
Kontakt
Info & Lajme
Faqja Kryesore > Info & Lajme > Lajme > Arkivi i Lajmeve 2012

Arkivi i Lajmeve 2012


Shkodër, më 22 Dhjetor 2012 - Rruga Fshat i Ri- Mal i Jushit- Hoten- Kukel, 8.64 km.

6 mijë banorë të fshatrave Fshati i Ri, Mal i Jushit, Hoten, Kukel në Komunen Bushat lidhen me rrugë të asfaltuar të parametrave bashkëkohore, në sajë të një financimi të FSHZH.

Lexo më shumë...

Fushëkrujë, më 15 Dhjetor 2012 - Unaza e Fushė- Krujės, 2.84 km

FSHZH rikonstrukton Unazën e Fushë-Krujës. Falë këtij investimi, 40 mijë banorë të bashkive Fushë-Krujë, Krujë, komunës Cudhi dhe bizneset vendase, do të kenë mundesi te shfrytezojne nje unaze moderne te parametrave bashkekohore.

Lexo më shumë...

Përmet, më 6 Dhjetor 2012 - Rikonstrukson i rrugės Kėlcyrė- Sukė- Ballaban.

17 mijë banorë të Komunave Ballaban, Sukë, Dishnicë dhe Bashkisë Këlcyrë, në rrethin e Përmetit do të lidhen me rrugë të asfaltuar të parametrave bashkëkohore falë investimit të FSHZH për rikonstruksonin e rrugës Këlcyrë - Sukë - Ballaban.

Lexo më shumë...

Tiranë, më 24.11.2012 - Ēelet ekspozita me rastin e 100 vjetorit tė pavarësisë se vendit.

Ēelet ekspozita e portreteve te 40 firmëtareve te Deklaratës së Pavarësisë me rastin e 100 vjetorin e pavarësisë se vendit.

Lexo më shumë...

Durrës, më 23 Nëntor 2012 - Rruga Shėn Vlash- Katund i Ri, me gjatėsi 9.3 km

12 mijë banorë të Komunës Rrashbull, Katund i Ri e Xhafzotaj në rrethin e Durrësit, lidhen me rrugë të asfaltuar me autostradën Durrës-Tiranë dhe me Bashkinë Durrës.

Lexo më shumë...

Shkodër, më 22 Nëntor 2012 - Ndricimi i 9 prej Kalave kryesore të Shqipërisë me rastin e 100 Vjetorit të Pavaresisë së vendit.

Kalatë e përfshira në këtë projekt janë: Kalaja e Krujës, Elbasanit, Beratit, Lezhës, Kaninës, Gjirokastrës, Shkodrës, Prezës dhe Petrelës.

Lexo më shumë...

Shëngjin, më 17 Nëntor 2012 - Rruga Shëngjin - Kune

Bregdeti i Adriatikut në zonën e Shëngjinit do të bëhet lehtësisht i aksesueshëm falë rikonstruksionit të rrugës Shëngjin - Kune, investim i FSHZH.

Lexo më shumë...

Dibër, më 16 Nëntor 2012 - Ndërtimi i ujësjellësit

1450 banorë të fshatrave Sinë e Epërme dhe Sinë e Poshtme, në komunen Arras, në rrethin e Dibrës, furnizohen me ujë të pijshëm 24 orë në ditë, falë investimit të Fondit Shqiptar të Zhvillimit për ujësjellësin e ri.

Lexo më shumë...

Librazhd, më 10 Nëntor 2012 - Rruga Hotolisht - Frar, 6.2 km

1500 banorë të fshatit Hotolisht në komunën me të njëjtin emër në rrethin e Librazhdit, lidhen me rrugë të asfaltuar të parametrave bashkëkohore, falë një investimi të Fondit Shqiptar të Zhvillimit.

Lexo më shumë...

Lushnjë, më 06 Nëntor 2012 - Prezantimi i projektit teknik nė Komunėn Hysgjokaj

FSHZH organizon konsultim me publikun për prezantimin e projektit teknik dhe vlerësimin e ndikimit social e mjedisor në Komunën Hysgjokaj ne Qarkun Fier.

Lexo më shumë...

Shkodër, më 2 Nëntor 2012 - Segmenti Ura Gjadėr - Mnel, 7.2 km e gjatė

5 mijë banorë të komunes Vig - Mnel, në Qarkun Shkodër lidhen me rrugë të asfaltuar në sajë të një financimi të FSHZH.

Lexo më shumë...

Durrës, më 23 Tetor 2012 - Drejtori i Përgjithshëm i Fondit OPEC për Zhvillim Ndërkombëtar (OPEC), Z. Suleiman J. Al - Herbish, zhvillon një vizitë pune në Shqipëri.

Pjesë e axhendës ishte edhe vizita në segmentin rrugor Shijak - Gjepalaj, financim i OFID në kuadër në Programit “Përmirësimi i Rrugëve Dytësore dhe Lokale” i cili zbatohet nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit.

Lexo më shumë...

Grekan, më 20 Tetor 2012 - Konsultim me publikun për prezantimin e projektit

15 mijė banorė tė komunave Grekan, Kajan dhe Kozarė, sė shpejti do tė lidhen me njėri-tjetrin me rrugė tė asfaltuar tė parametrave bashkėkohorė.

Lexo më shumë...

Kuçovë, më 16 Tetor 2012 - Rruga Kozarė - Kuēovė, 3.8 km e gjatė

8 mijë banorë të Komunës Kozarë në rrethin e Kuçovës, lidhen me rrugë të asfaltuar me qytetin e Kuçovës.

Lexo më shumë...

Berat, më 12 Tetor 2012 - Rruga Ullinjas- Qershenik, 5.5 km e gjatė

Një tjetër investim i FSHZH në Komunën Otllak, lidh me rrugë të asfaltuar banorët e 3 fshatrave të kësaj komune.

Lexo më shumë...

Gramsh, më 7 Tetor 2012 - Rruga Drizë - Poroçan, 8.8 km e gjatė

11 mijë banorë të Komunave Pishaj dhe Poroçan në rrethin e Gramshit lidhen me rrugë të asfaltuar të parametrave bashkëkohore falë investimit të FSHZH për rikonstruksonin e rrugës Drizë - Poroçan.

Lexo më shumë...

Tiranë, më 5 Tetor 2012 - Rruga e Shėngjergjit, 17.6 km e gjatė

5 mijë banorë të Komunës Shëngjergj në rrethin e Tiranës, dalin nga izolimi dhe lidhen me kryeqytetin me rrugë të asfaltuar të parametrave bashkëkohore.

Lexo më shumë...

Tiranë, 2 Tetor 2012 - Thirrje pėr Pjesėmarrje nė Kursin e Trajnimit

Kursi i trajnimit me temė “Aspektet mjedisore gjatė planifikimit dhe zbatimit tė projekteve infrastrukturore” do tė ofrohet mė 23-24 tetor, 2012, nė zyrat e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit, nė adresėn: Rr. Sami Frashėri, Nr.10. Tiranė.

Lexo më shumë...

Tiranë, më 27- 28 Shtator 2012 - Kongresi i Parë i Rrugëve në Shqipëri.

Shoqata Shqiptare e Inxhinierëve Konsulentë (SHOSHIK) së bashku me shoqatën e ndërtuesve të Shqipërise, Shoqatën Shqiptare të gjeoteknikëve dhe Shoqatës së Gjeodeteve, organizoi Kongresin e Parë të Rrugëve në datat 27-28 Shtator 2012 në Hotel “Sheraton”.

Lexo më shumë...

Kukës, më 26 Shtator 2012 - Ndėrtimi i rrugės Kukės - Shishtavec dhe ndërtimi i katër ujësjellësave

14 mijë banorë të komunave Zapod, Topojan dhe Shishtavec në rrethin e Kukësit, përfitojnë nga investimet e FSHZH, përmes ndërtimit të rrugës Kukës - Shishtavec dhe ndërtimit të katër ujësjellësave në fshatrat Borje, Shtrezë, Oreshkë dhe Novosej.

Lexo më shumë...

Fier, më 21 Shtator 2012 - Rikonstruksioni i rrugės sė Bylisit

Qyteti antik i Bylisit bëhet i arritshëm për të gjithë vizitorët në sajë të një investimi të Fondit Shqiptar të Zhvillimit. Rikonstruksioni i rrugës së Bylisit do të lidhë gjithashtu me rrugë të asfaltuar 4 fshatra të Komunës Hekal me rrugën nacionale Ballsh - Tepelenë.

Lexo më shumë...

Pezë, më 14 Shtator 2012 - Rikonstruksioni i rrugės Pezė e madhe- Pezė e vogėl

Në muajin Nëntor do të fillojnë punimet për rikonstruksionin e rrugës Pezë e madhe - Pezë e vogël. FSHZH organizon konsultim me publikun për prezantimin e projektit teknik dhe vlerësimin e ndikimit social dhe mjedisor.

Lexo më shumë...

Baldushk, më 11 Shtator 2012 - Ndėrtimi i urės sė re sė Baldushkut 20 m e gjatė

Drejt përfundimit ura e re e Baldushkut, e cila së bashku me rrugën Ura e Farkës – Mustafa Koēaj, ju vjen nė ndihmė 6 mijė banorėve tė Komunės Baldushk.

Lexo më shumë...

Bilisht, më 6 Shtator 2012 - Rruga Bilisht- Miras, 16 km e gjatė

20 mijë banorë të komunave Miras dhe Qendër Bilisht në rrethin e Devollit, dalin nga izolimi dhe lidhen me rrugë të asfaltuar të parametrave bashkëkohore.

Lexo më shumë...

Burrel, më 30 Gusht 2012 - Rruga Burrel – Komsi 5.7 km e gjatė

6 mijë banorë të komunës Komsi në rrethin e Matit, dalin nga izolimi dhe lidhen me rrugë të asfaltuar të parametrave bashkëkohore.

Lexo më shumë...

Burrel, më 30 Gusht 2012 - Ndėrtim Ujėsjellėsi

2 mijë banorë të fshatrave Frankth, Batër e madhe dhe Batër e vogël, në komunën Komsi në rrethin e Matit, furnizohen me ujë të pijshëm 24 orë në ditë, falë investimit të Fondit Shqiptar të Zhvillimit për ujësjellësin e ri komunal.

Lexo më shumë...

Berat, më 28 Gusht 2012 - Segmenti i ri rrugor Kutalli – Gorican – Hinke

Banorët e komunave Kutalli dhe Poshnje në rrethin e Beratit, lidhen me rrugë të asfaltuar të parametrave bashkëkohore.

Lexo më shumë...

Tropojë, më 25 Gusht 2012 - Segmentet rrugore Lekbibaj – Sheshi i trageteve 11.7 km dhe Dushaj – Sheshi i trageteve 2.8 km

Banorët e 3 komunave lidhen me rrugë të re me sheshin e trageteve në Liqenin e Fierzës.

Lexo më shumë...

Fier, më 21 Gusht 2012 - Rruga Meto Asim – Kafaraj 8.5 km e gjatė

Banorët e komunave Frakull dhe Levan në rrethin e Fierit, lidhen me rrugë të asfaltuar të parametrave bashkëkohore.

Lexo më shumë...

Zvërnec, më 16 Gusht 2012 - Rrugėt Nartė – Tec 1.6 km dhe Nartė – Zvėrnec 4.6 km

Shtohet frekuentimi i plazhit të ri të Nartës dhe Manastirit të Zvërnecit, falë investimeve të kryera nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit në infrastrukturën e brendshme dhe atë turistike të Komunës Qendër Vlorë.

Lexo më shumë...

Lezhë, më 14 Gusht 2012 - Rruga Memoriali i Skėnderbeut- Kala- Lagje Shehėr

Kalaja e Lezhës tashmë është e arritshme falë rikonstruksionit të rrugës “Memoriali i Skënderbeut - Kala - Lagje Shehër”.

Lexo më shumë...

Tamarë, më 11 Gusht 2012 - Rruga Hani i Hotit–Tamarė, 27.2 km e gjatė

Së shpejti Tamara dhe Vermoshi do të jenë lehtësisht të arritshëm fale rikonstruksionit të rrugëve Hani i Hotit - Tamarë dhe Tamarë - Vermosh.

Lexo më shumë...

Thumanë, më 9 Gusht 2012 - Rruga Thumanė – Lac

37 mijë banorë të Mamurrasit, Thumanës, Laçit dhe zonave përreth, do të komunikojnë midis tyre me rrugë të asfaltuar.

Lexo më shumë...

Tiranë, më 7 Gusht 2012 - Rruga Fushė Draē – Kepi i Rodonit

Kepi i Rodonit tashmë i arritshëm pas përfundimit të nje segmenti te ri rrugor.

Lexo më shumë...

Tiranë, më 3 Gusht 2012 - Dy segmentet rrugore "Uzina e Autotraktorėve - Lanabregas" dhe "Surrel - Farkė"

Drejt përfundimit dy rrugë të reja që lidhin Tiranën me Parkun e Dajtit dhe Liqenin e Farkës.

Lexo më shumë...

Tropojë, më 31 Korrik 2012 - Rikonstruksioni i 2 segmenteve rrugore “Sopot – Kėrnajė” 6.6 km, dhe “Tropojė – Bucaj” 5 km.

Nisin punimet për lidhjen me rrugë të 12 fshatrave të Komunës Tropojë.

Lexo më shumë...

Gramsh, më 27 Korrik 2012 - Rruga Gramsh - Kodovjat 13.4 km

Katër komuna malore të rrethit të Gramshit lidhen me qendrën e rrethit pas ndertimit të rrugës Gramsh - Kodovjat prej 13.4 km, nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit.

Lexo më shumë...

Velipojë, me 26 Korrik 2012 - Segmenti rrugor Baks – Rrjoll prej 8.2 km

Një brez ranor prej 7 km në Velipoje bëhet i arritshëm nga pushuesit pas ndërtimit të rrugës prej 8.2 km, Baks - Rrjoll, nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit.

Lexo më shumë...

Mirdite, Rreshen me 21 Korrik 2012 - Segmenti rrugor Rreshen – Burrel.

Fillon faza e asfaltimit ne lotin e pare te segmentit rrugor Rreshen - Burrel.

Lexo më shumë...

Tiranë, më 2 Korrik 2012 - Qendra e Trajnimit pranė Fondit Shqiptar tė Zhvillimit

Përfundon me sukses cikli i trajnimeve mbi tematikën “Gjenerimi dhe Menaxhimi i Projekteve në Nivel Vendor dhe Rajonal”.

Lexo më shumë...

Tamarë, Kelmend, më 28 qershor 2012 - “Koordinimi i Ndërhyrjeve për Zhvillimin Vendor në Komunën Kelmend”.

Komuna Kelmend nė bashkėpunim me Fondin Shqiptar tė Zhvillimit organizoi mė datė 28 qershor 2012 aktivitetin promovues “Koordinimi i Ndėrhyrjeve pėr Zhvillimin Vendor nė Komunėn Kelmend”.

Lexo më shumë...

Margegaj, Valbonë, më 15 Qershor 2012 - Celet sezoni turistik nė luginėn e Valbonės

Komuna Margegaj organizoi çeljen e sezonit turistik në luginën e Valbonës.

Lexo më shumë...

Tiranë, më 31 Maj 2012 - "Sfida e rrugëve rajonale drejt çlirimit të potencialeve të zhvillimit"

Lajm i marre nga gazeta Shqiptarja, 30 Maj 2012

Lexo më shumë...

Tiranë, më 30 Prill 2012 - Thirrje pėr Pjesėmarrje nė Trajnim

Trajnim: "Gjenerimi dhe Menaxhimi i Projekteve në Nivel Vendor dhe Rajonal". 29-31 Maj 2012.

Lexo më shumë...

Tiranë, më 19 Prill 2012 - Organizohet trajnimi "Planifikimi Strategjik me Pjesëmarrje"

Qendra e Trajnimit pranė Fondit Shqiptar tė Zhvillimit nė pėrpjekjet e saj pėr ngritjen e kapaciteteve tė njėsive vendore nė mbarė vendin, organizoi kursin e trajnimit gjate datave 17-19 Prill 2012.

Lexo më shumë...

Tiranë, më 12 Prill 2012 - Organizohet seminari për Funksionimin e Mirëmbajtjen e Ujësjellësave Ruralë

Ditėn e enjte mė datė 12 Prill 2012, nė Qėndrėn e trajnimeve pranė Fondit Shqiptar tė Zhvillimit, u organizua seminari me temė Funksionimi & Mirėmbajtja e Njėsive tė Furnizimit me Ujė dhe Shėrbimit tė Ujėsjellėsave tė Komunave

Lexo më shumë...

Tiranë, më 2 Prill 2012 - Organizohet seminari mbi procedurat e licensimit të Ujësjellësave Ruralë.

Nė ambjentet e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit nė kuadėr tė Programit tė Ujėsjellėsave Ruralė, u organizua njė seminar me iniciativėn e Njėsisė sė Projekteve Hidroteknike.

Lexo më shumë...

Tiranë, më 27 Mars 2012 - Bashkėpunimi ndėrvendor nė planifikim strategjik

Kontributi i FSHZH-së në konferencën kombëtare “Qeverisje vendore e fortë dhe efektive nëpërmjet rritjes së bashkëpunimit drejt qeverisjes së mirë”.

Lexo më shumë...

Tiranë, më 23 Mars 2012 - Thirrje pėr Pjesėmarrje nė Trajnim

Trajnim “Planifikimi Strategjik me Pjesëmarrje”

Lexo më shumë...

Tiranë, më 27 Janar 2012 - Takim sensibilizues për mbrojtjen e mjedisit

Organizohet takimi me temė "Plotėsimi i kritereve mjedisore ,sociale dhe sigurisė rrugore gjatė zbatimit tė nėnprojekteve tė FSHZH".

Lexo më shumë...

Tiranë, më 26 Janar 2012 - Qendra e Trajnimeve pranë FSHZH përfundon me sukses ciklin e parë të trajnimit

Muaji janar 2012 shėnoi pėrfundimin e ciklit tė parė tė trajnimit me temė “Pėrgatitja e projekteve tė suksesshme pėr financimin e infrastrukturės vendore”.

Lexo më shumë...

Tiranë, më 6 Janar 2012 - Prokurimi Elektronik

Aplikohet për herë të parë prokurimi elektronik për projektet e financuara nga Banka Botërore.

Lexo më shumë...