Faqja Kryesore
Rreth nesh
Aktivitete
Prokurime
Info & Lajme
Publikime
Rreth Shqipërisë
Kontakt
Aktivitete
Faqja Kryesore > Aktivitete > Projekte në Zbatim

ZHVILLIMI I TREGUT DHE PRODUKTEVE TURISTIKE


Njė studim njohės i zhvilluar si pjesė e Auditimit pėr Destinacionet Turistike nė Jugun e Shqipėrisė, nė konsultim me aktorėt kryesore nė fushėn e turizmit, konfirmoi nevojėn pėr tė diversifikuar dhe tė rritur vlerat e produkteve turistike nė Shqipėrinė e Jugut.


Ndėr bashkitė e pėrzgjedhura, Berati, Gjirokastra, Pėrmeti dhe Saranda e kanė identifikuar turizmin si faktorin primar tė zhvillimit ekonomik dhe janė angazhuar nė forcimin e rritjen e tij nė shkallė tė ndryshme.


Bazuar nė diskutimet me aktorėt kryesore lokale nė fushėn e turizmit, duke synuar dhe ngritjen e strukturave ted qėndrueshme tė cilat shkojnė pėrtej projektit tė propozuar, u ra dakord qė ky komponent do tė mbėshtesė zhvillimin e aktiviteteve tė mėposhtme:


1. Studim i tregut pėr zhvillimin e produkteve

Kjo pėrfshin njė studim tregu nė nivel rajonal (Shqipėri e jugut), tė thelluar nė katėr bashkitė e pėrzgjedhura nė projekt. Ky studim do tė pėrftojė bazėn pėr zhvillimin e tregut dhe produkteve gjatė viteve 2-5 te projektit.


2. Zhvillimi i produkteve turistike

Ky aktivitet do tė pėrfshijė:

(i) Pėrcaktimin e mundėsive pėr zhvillimin e ciklit tė produkteve tė reja me vlerė turistike,

(ii) pėrcaktimin e partneriteteve ndėrmjet bashkive dhe aktorėve kyc nė fushėn e turizmit, me qėllim menaxhimin pėr arritjen e produkteve tė synuara,

(iii) hartimin e njė plani biznesi pėr Partneritetet pėr Menaxhimin e Produkteve tė Synuara, qė do tė perfshijė konceptet pėr zhvillimin e produkteve te reja turistike,

(iv) investimi nė tė paktėn 20 produkte tė reja turistike dhe sigurimi qė ato tė jenė te lidhura me tregjet potenciale.


Mbėshtetje e gjerė e sektorit te turizmit. Ky nėnkomponent do tė mbeshtesė gjithashtu aktivitetet qė synojnė ngritjen e njė sistemi statistikash mbi turizmin, i cili mund tė shėrbejė si guidė pėr zhvillimin e tregut dhe produkteve, etj.


Foto Galeri
 
Kontakt
Publikime
Kuadri i Menaxhimit Mjedisor dhe Social
Marreveshja