Faqja Kryesore
Rreth nesh
Aktivitete
Prokurime
Info & Lajme
Publikime
Rreth Shqipërisë
Kontakt
Aktivitete
Faqja Kryesore > Aktivitete > Projekte në Zbatim

PERMIRESIMI I SITEVE TURISTIKE


Gjatė pėrgatitjes sė projektit njė thirrje pėr aplikime pėr pėrmirėsimin e siteve turistike u bė prej Ministrisė sė Zhvillimit Urban. Thirrja ishte e hapur pėr propozime nga aktorė kyē prej gjithė zonės sė mbuluar nga projekti, ndėrkohė qė u pėrgatitėn kritere tė detajuara pėr shqyrtim e pėrzgjedhje. Procesi i shqyrtimit u pėrdor pėr tė kufizuar numrin e projekteve nė ato qė adresonin objektivat e kėtij projekti e qė gjithashtu nuk kishin njė kosto tė lartė pėrsa i pėrket karakterit tė tyre mjedisor apo shoqėror.


Procesi i listimit u zhvillua si pjesė e njė ushtrimi pėr Auditimin e Destinacioneve dhe u bazua nė gjashtė kritere tė ndryshme:

a) mundėsia pėr tė tėrhequr vėmendjen e turistėve,
b) mundėsia pėr ndikim ekonimik ne sektorin e turizmit ,
c) dėshira pėr zhvillim,
ē) diversifikimi, shtimi i opsioneve tė reja turistike dhe promovimi i sinergjive me asete tė tjera ,
d) problematika mjedisore e shoqėrore dhe tė pronėsisė,
dh) mundėsi pėr qėndrueshmėri e mirėmbajtje.


Identifikimi

Nga ky proces njė total prej tetė sitesh turistike me njė potencial tė rėndėsishėm u identifikuan dhe u pėrzgjodhėn pėr mbėshtetje prej projektit. Projekte tė detajuara pėr zhvillimin e integruar turistik dhe menaxhimin e destinacioneve do tė pėrgatiten ose janė tashmė nė proces.


Investimet pėr pėrmirėsimin e siteve turistike do tė pėrfshijnė restaurimin e objekteve tė trashėgimisė kulturore, pėrmirėsimin e infrastrukturės ndihmėse, tė tilla si rrugė makinash, shtigje pėr kėmbėsorė, qendra pėr vizitorėt, sinjalistikė, krjimin e vendpushimeve apo tė soditjes sė pejsazhit, etj, pėrgjatė gjithė korridorit turistik tė Shqipėrisė jugore.


Nė projektimin e kėtyre ndėrhyrjeve do tė ndiqet njė qasje e integruar qė synon pėrmirėsimin e eksperiencės sė vizitorėve por edhe njė menaxhim tė qėndrueshėm tė sitit.Foto Galeri
 
Kontakt
Publikime
Kuadri i Menaxhimit Mjedisor dhe Social
Marreveshja