Faqja Kryesore
Rreth nesh
Aktivitete
Prokurime
Info & Lajme
Publikime
Rreth Shqipërisë
Kontakt
Aktivitete
Faqja Kryesore > Aktivitete > Projekte në Zbatim

 

Rikonstruksioni i rrugės sė Lumit tė Vlorės


Objektivi:

Projekti parashikon ti japė zgjidhje tė qėndrueshme infrastrukturės publike nė zonėn e Bregdetit tė Jugut, specifikisht nė zonėn e Lumit tė Vlorės, duke kontribuar nė pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės pėr vendasit dhe ridimensionim e sektorit tė turizmit si njė nga shtyllat kryesore tė ekonomisė lokale dhe rajonale.


Konteksti

Infrastruktura publike aktualisht nuk favorizon zhvillimin e ekonomisė dhe nuk ofron shėrbime optimale pėr popullsinė vendase dhe turistėt qė frekuentojnė kėtė zonė. Projekti ka si qėllim rikonstruksionin e rrugės sė Lumit tė Vlorės, e cila do tė mundėsojė lidhjen e dy rrugėve nacionale (SH4-SH8) dhe pėrfshin edhe njė degėzim qė mundėson lidhjen me qytetin e Vlorės.


Rruga e Lumit tė Vlorės ka njė gjatėsi prej rreth 94 km dhe punimet pėr rikonstruksionin e saj do tė organizohen nė Lot-e


Financimi:

Financues tė ketij projekti jane Fondi Kuvajtian me 40 milionė USD, Fondi Saudit me 30 milionė USD dhe Qeveria Shqiptare me 11 milionė USD.Rezultate

Gjatė vitit 2016, FSHZH ka zhvilluar njė aktivitet intensiv me qellim evidentimin e tė gjitha hapave qė duhet tė ndėrmerren, u hartua grafiku i realizimit tė projektit dhe pėrgatitja e dokumentacionit tė nevojshėm. Fillimisht u pėrgatitėn termat e referencės pėr Supervizionin e Punimeve, tė cilat morėn formėn pėrfundimtare pas pasqyrimit tė komenteve dhe sugjerimeve tė Fondit Kuvajtjan.


Nė 30 mars 2016 u nėnshkrua Marrėveshja e Kredise nga pala Kuvajtjane dhe Ministria e Financave. Paralelisht ėshtė punuar me pėrgatitjen e dokumentave tė tenderit pėr parakualifikimin, pėr punimet pėr Lotin e Parė. Procesi i tenderimit, shpallja e kompanisė fituese dhe fillimi i punimeve civile pėr Lotin e parė parashikohet tė jetė gjatė muajit Shkurt 2017.


Nė kėtė kuadėr parashikohet qė edhe Fondi Saudit pėr Zhvillim tė financojė rreth 30 milionė USD qė do tė pėrdoren pėr financimin e pjesės e dytė tė rrugės sė Lumit tė Vlorės, duke plotėsuar kėshtu tė gjithė financimin e nevojshėm pėr ndėrtimin e rrugės. Nė muajin shtator pėrfaqesues tė Fondit Saudit pėr Zhvillim vizituan Shqipėrinė dhe nėnshkruan marrėveshjen e financimit.


(Pėrditėsimi i fundit, shkurt 2017)

Foto galeri