Faqja Kryesore
Rreth nesh
Aktivitete
Prokurime
Info & Lajme
Publikime
Rreth Shqipërisë
Kontakt
Aktivitete
Faqja Kryesore > Aktivitete > Projekte në Zbatim

Programi Punėt nė Komunitet IV – “Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare”

Vështrim i përgjithshëm                            

 

Objektivi i projektit

Objektivi i projektit Punėt nė Komunitet IV – “Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare” ėshtė tė nxisė zhvillimin e qėndrueshėm social-ekonomik nė komunitetet me potencial tė lartė turistik, nėpėrmjet pėrmirėsimit tė infrastrukturės sė integruar publike duke respektuar ambientin dhe ruajtur trashėgiminė kulturore dhe historike.


Komponentėt e projektit janė:


- investime nė infrastrukturėn dhe shėrbimet lokale publike (rikualifikim urban e rrugė, ujėsjellės-kanalizime, menaxhim i mbetjeve urbane, etj);
- asistencė teknike & ngritje kapacitetesh (studime fizibiliteti, pėrgatitje strategjish lokale, hartim projektesh, trajnime).


Financimi

Projekti me vlerė 36.7 milionė Euro bashkėfinancohet nga Banka pėr Zhvillim e Kėshillit tė Europės (CEB), Qeveria Shqiptare dhe NJQV-tė pėrfituese, WBIF.


Burimet e financimit pėrfshijnė 28.7 milionė euro kredi nga CEB, 1 milion Euro grant nga CEB Social Dividend Account (SDA), njė kontribut 6 milionė Euro nga Qeveria e Shqipėrisė dhe NJQV pėrfituese, si dhe njė 1 milion euro grant nga WBIF pėr Masterplanin e Alpeve. Parashikohet qė dy tė tretat e kostos sė Programit do tė investohen nė zonėn bregdetare tė Jugut dhe njė e treta nė zonėn e Alpeve Shqiptare.


Marrėveshja midis Qeverisė Shqiptare dhe CEB pėr kėtė projekt ėshtė firmosur nė datė 21 Maj, 2015 dhe ėshtė ratifikuar nga Parlamenti nė datė 2 Korrik 2015. Projekti, sipas marrėveshjes, ka filluar nga puna nė tremujorin e fundit tė vitit 2015 dhe parashikohet tė pėrfundojė nė shtator 2019.Rezultate

Pėrsa i pėrket komponentit tė zhvillimit tė zonės bregdetare ėshtė lidhur kontrata e parė e punimeve rikualifikuese nė Bashkinė e Vlorės dhe vijon puna me hartimin e projekteve teknike nė projektet urbane nė Vlorė dhe Himarė.


Pėrsa i pėrket komponentit tė zhvillimit tė zonės bregdetare ėshtė lidhur kontrata e parė e punimeve rikualifikuese nė Bashkinė e Vlorės “Rikualifikimi urban faza e parė” si dhe nė Bashkinė Himarė “Rikualifkimi urban i Himarės, faza e parė”. Njėkohėsisht ėshtė lidhur kontrata nė Bashkinė e Gjirokastrės pėr “Rikualifikimin e fasadave dhe zonės sė mbrojtur” dhe po vijon puna me vlerėsimin e ofertave teknike pėr projektet e tjera urbane nė Vlorė dhe Himarė dhe Pukė.


Gjatė tremujorit tė parė 2017, janė shpallur tenderat e projekteve tė mėposhtme:


  • Rikualifikimi urban dhe mjedisor i disa nėnprojekteve nė qendėr tė Pukės dhe te liqeni;
  • Rikualifikimi urban nė fshatrat e Dhėrmiut dhe Vunoit;
  • Rigjenerimi urban i zonave bregdetare nė fshatrat Jalė dhe Dhėrmi nė bashkinė e Himarės;
  • Rikonstruksioni dhe ndėrtimi i infrastrukturės rrugore, parkimit dhe plazhit publik nė Dhraleo;
  • Rikonstruksioni i rrugės Port - Pylli i Sodės;
  • Ndėrtimi i rrugės lidhėse Dhimitėr Konomi - Unaza - 7 Pallatet;

Parashikohet qė lidhja e kontratave dhe zbatimi i punimeve civile pėr pjesėn mė tė madhe tė nėnprojekteve tė fillojė nė periudhėn Maj - Qershor 2017.


Masterplani i Alpeve      

Lidhur me pjesėn e Alpeve ka pėrfunduar vlerėsimi teknik pėr kompaninė konsulente ndėrkombėtare, e cila do tė hartojė Masterplanin e Alpeve dhe i ėshtė dėrguar pėr miratim donatorit. Pas miratimit ėshtė bėrė hapja e ofertave financiare dhe shpallja e fituesit. Masterplani ėshtė nė proces zbatimi dhe parashikohet tė pėrfundojė nė harkun kohor tė 18 muajve.


Financimi

Ky projekt financohet nė vlerėn 1 milionė Euro nga Banka pėr Zhvillim i Kėshillit tė Europės nė kuadėr tė asistencės teknike tė “Kornizės sė Investimeve pėr Ballkanin Perėndimor” (WBIF).


Qėllimi kryesor


Qėllimi kryesor i projektit tė studimit tė Alpeve ėshtė tė ofrojė njė plan zhvillimi social-ekonomik tė qėndrueshėm pėr komunitetin e Alpeve Shqiptare si njė nga zonat gjeografike me potencial tė lartė tė zhvillimit turistik.


Rezultate tė pritshme

Produkt i studimit do tė jenė veē njohurive tė thelluara mbi zonėn dhe potencialet e saj tė zhvillimit edhe njė numėr projekt-propozimesh konkrete e studimesh fizibiliteti qė do zbatohen nė vazhdim.


Nė terma konkretė studimi orientohet drejt ketyre produkteve:


  • Vlerėsim i Situatės Aktuale;
  • Plan Kombėtar Sektorial i Turizmit;
  • Propozim pėr Plan Marketingu;
  • Program investimesh (Studime Fizibiliteti, projekte teknike) pėr projekte infrastrukturore lokale pėr kreditė e ardhshme CEB.

(Pėrditėsimi i fundit, prill 2017)

Foto galeri