Faqja Kryesore
Rreth nesh
Aktivitete
Prokurime
Info & Lajme
Publikime
Rreth Shqipërisë
Kontakt
Aktivitete
Faqja Kryesore > Aktivitete > Projekte në Zbatim

Vija bregdetare e qytetit tė Vlorės - Lungomare


Objektivi

Projekti konsiston nė rehabilitimin dhe rivitalizimin e hapėsirės urbane brenda Vijės Bregdetare tė qytetit tė Vlorės. Ndėrhyrjet e shndėrrojnė shėtitoren nė njė zonė kėmbėsore me gjallėri tė jashtėzakonshme, duke e bėrė atė njė hapėsirė tė rėndėsishme rekreative e njė strehė tė preferuar pėr banorėt e tė gjitha moshave, si dhe njė destinacion tėrheqės pėr turistėt e vizitorėt.


Projekti parashikon riorganizimin e plotė tė shėtitores ekzistuese tė Vlorės, pėrfshirė sheshet dhe hapėsirat publike, pėrmirėsimin dhe rehabilitimin e rrugės sė bregut dhe parkimeve. Gjithashtu, shėtitorja do tė rivitalizohet me njė seri parqesh publike me funksione tė veēanta, ku do tė mbillen pemė tė llojeve tė ndryshme.


Tė projektuara nga njė prej arkitektėve dhe urbanistėve mė tė njohur tė Europės, hapėsirat e parashikuara nė projekt, janė tė standardeve tėrėsisht europiane, duke i shtuar Vlorės premisat pėr tė qenė njė ndėr pikat mė atraktive tė Mesdheut.


Financimi

Kosto e kėtij projekti ėshtė parashikuar nė vlerėn rreth 15 milionė Euro. Kjo kosto mbulohet pėrkatėsisht nga IPA 2013, nė vlerėn 12 milionė Euro (11.3 milionė Euro punime civile & 0.7 milionė Euro supervizim) dhe 3 milionė Euro nga Qeveria Shqiptare.


Hartimi i projektit teknik ka pėrfunduar dhe Delegacioni Europian ka tenderuar punimet civile per ndertimin e shetitores.


Kohezgjatja

Punimet kanė filluar nė Qershor 2015 dhe parashikohet tė pėrfundojnė nė qershor 2017.
(20 muaj)Rezultate

Punimet civile pėr realizimin e projektit kanė filluar Qershor 2015. Projekti ėshtė i ndarė nė disa faza dhe ėshtė bashkerenduar me financime tė tjera tė Qeverisė Shqiptare, pėrmes Fondit pėr Zhvillimin e Rajoneve.


Tė gjitha kėto faza ecin paralelisht dhe ndiqen edhe nga punimet civile tė ndėrtimit tė vijės bregdetare.


FSHZH ka pėrfunduar me financimin e zbatimit tė komponentėve financuar nga Qeveria Shqiptare, si mbushja me rėrė e plazhit dhe gjelbėrimi. Ndėrkohė po ndiqet nė mėnyrė tė pėrditshme ecuria e projektit nė komponentėt e tjerė si rikonstruksioni i rrugės, ndėrtimi i shėtitores, shesheve publike dhe elementėve tė arredimit urban. Punimet pritet tė pėrfundojnė brenda muajit Qershor 2017.


(Pėrditėsimi i fundit, prill 2017)

Foto galeri