Faqja Kryesore
Rreth nesh
Aktivitete
Prokurime
Info & Lajme
Publikime
Rreth Shqipërisë
Kontakt
Aktivitete
Faqja Kryesore > Aktivitete > Projekte në Zbatim

Projekte me financim tė Qeverisė Shqiptare – Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve

Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve ka shėnuar njė transformim tė rėndėsishėm, nga njė instrument financimi i projekteve tė vogla me impakt tė kufizuar, drejt financimit tė projekteve mė tė mėdha me ndikim rajonal, nė funksion tė vizionit tė transformimeve urbane tė qendrave tė qyteteve.


Duke vlerėsuar kapacitetet dhe performancėn e lartė tė FSHZH-sė, pėr peridhėn 2014 - 2016, Qeveria Shqiptare i ka akorduar zbatimin e 64 objekteve tė ndryshme infrastrukturore dhe 6 projekte studimore me njė vlerė totale prej rreth 8.18 miliardė Lekė.Zbatimi i projekteve tė akorduara nga FZHR pėr periudhėn 2014 - 2016


Fondi Shqiptar i Zhvillimit ėshtė njė nga pėrfituesit mė tė mėdhenj tė fondeve tė akorduara nga Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve. Financimet janė fokusuar nė disa drejtime prioritare:


  • Projektet e infrastrukturės rrugore dhe urbane. Kanė pėrfunduar punimet nė 37 objekte; nė fazėn e zbatimit tė punimeve janė 2 objekte. Punimet nė tė gjitha objektet parashikohen tė pėrfundojnė nė Maj 2017.
  • Projektet e furnizimit me ujė nė zonėn e Bregdetit tė Jugut. (Ujėsjellėsat nė Sarandė, Dhėrmi, Ksamil). Punimet kanė pėrfunduar nė tė gjitha skemat e ujėsjellėsave dhe u janė dorėzuar bashkive pėrfituese.
  • Projektet mjedisore. Punimet e mbjelljes sė pemeve kanė pėrfunduar nė 8 objekte, nga tė cilat 2 janė mbyllur pėrfundimisht dhe 6 tė tjera janė nė periudhė mirėmbajtje. Nė dy objekte tė tjera punimet janė nė proces dhe pritet tė mbyllen gjatė vitit 2017.
  • Projektet e rikonstruksionit tė shkollave. Punimet kanė pėrfunduar nė tė gjitha shkollat. Objektet ndodhen nė periudhėn e garancisė sė defekteve dhe pritet t’i dorėzohen per administrim bashkive pėrfituese gjatė vitit 2017.
  • Projektet studimore, hapėsinore, tė trashėgimisė kulturore, etj. Nė kuadėr tė kėtyre projekteve vlen tė pėrmendet angazhimi i FSHZH-sė nė pėrgatitjen e disa projekteve tė rėndėsishme si pėrgatitja e projektit teknik tė fazės sė dytė tė Lungomares, pėrgatitja e projektit bashkėkohor pėr restaurimin dhe muzealizimin e Fototekės Marubi, krijimi i sistemit tė tė dhėnave gjeohapėsinore pėr mbėshtetjen e zhvillimit dhe menaxhimit rajonal, hartimin e projekteve pėr zonėn Tiranė – Durrės dhe Bregdetin e Jugut, pėrgatitja e projekteve tė zhvillimit tė zonave urbane, si dhe pėrgatitja e disa Master Planeve si ai i qytetit Studenti, i Parkut Sportiv nė Korēė, i Parkut tė Liqenit Artificial, projekti i rikonstruksionit e ndryshimit tė destinacionit tė ish-laboratorit hidraulik nė Qendėr Arti, etj.


Studime dhe Projektime pėr Fondin e Zhvillimit tė Rajoneve 2016

Gjatė vitit 2015, Qeveria Shqiptare nėpėrmjet Fondit tė Zhvillimit tė Rajoneve miratoi njė fond i cili bashkėfinancon pėrgatitjen dhe hartimin e projekteve teknike pėr infrastrukturėn vendore pėr periudhėn 2016 - 2017. Qėllimi i kėtij fondi ėshtė pėrgatitja nė kohė dhe me cilėsi e projekteve teknike tė gatshme pėr financim nga Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve.


Nė kėtė kuadėr studio projektimi, janė angazhuar pėr hartimin sipas nevojės sė projekt-ideve apo projekteve tė plota tė zbatimit pėr zhvillimin e territorit tė bashkive pėrkatėse.


Fondi Shqiptar i Zhvillimit ftoi 12 bashkitė qendėr qarku pėr tė marrė pjesė nė procesin e prokurimit pėr pėrzgjedhjen e 6 bashkive.


Nga ky proces janė pėrzgjedhur Bashkitė Tiranė, Durrės, Vlorė, Korēė, Shkodėr dhe Berat. FSHZH ka ndjekur procedurat pėr pėrgatitjen e ToR-eve pėr pėrzgjedhjen e studiove tė projektimit tė cilat janė duke hartuar projektet e plota teknike pėr pėrmirėsimin e infrastrukturės vendore nė 6 bashkitė e pėrzgjedhura.


Disa nga projektet teknike tė pėrfunduara tė gatshme pėr zbatim ose kanė nisur zbatimin e punimeve civile nė terren janė: “Rikualifikimi Urban i Sheshit Skenderbej dhe Parkimi Publik Nėntokėsor” nė Tiranė, “Qendra Polifunksionale Kreative”, Ndėrtimi i Parkut Japonez & Kopshtet e komunitetit, Muzeu i fotografisė Gjon Mili nė Korēė, Qendra sportive argėtuese pėr fėmijė nė Berat.


Puna vijon me ritme tė larta pėr tė pėrfunduar nė kohė dhe me cilėsi tė gjitha projektet teknike tė financuara nė kėtė kuadėr.
Investime tė Qeverisė Shqiptare 2015-2016

Gjatė vitit 2016, Qeveria Shqiptare ka financuar 2 segmente rrugore nė qarkun Gjirokastėr pėr rikonstruksionin e rrugeve Autostradė - Fshati Bulo dhe Tepelenė - Benēė - Lekdush, dhe ndėrtimin e ujėsjellėsit Ēermė - Tėrbuf - Sulzotaj. Puna pėrgatitore pėr pėrgatitjen e dokumentacionit dhe projekteve teknike ka nisur qė nė vitin 2015 dhe ėshtė finalzuar nė vitin 2016 me lidhjen e kontratave pėr fillimin e punimeve civile.


Nė shkurt 2017, kanė pėrfunduar punimet pėr rikonstruksionin e rrugės Autostradė - Fshati Bulo. Ndėrkohė vijojnė me intensitet punimet pėr rrugėn Tepelenė - Benēė - Lekdush, dhe ndėrtimin e ujėsjellėsit Ēermė - Tėrbuf - Sulzotaj.
Financimi i projekteve prioritare tė infrastruktures rrugore 2017 - 2019

Me qėllim financimin e projekteve prioritare tė infrastrukturės rrugore, pėr periudhėn 2017-2019 Qeveria Shqiptare ka akorduar njė financim prej rreth 100 milionė Euro.


Nė kuadėr tė inciativės sė Qeverisė Shqiptare pėr financimin e projekteve prioritare tė infrastrukturės rrugore, FSHZH ėshtė angazhuar pėr pėrgatitjen e paketės sė financimit procedurave te tenderimit te cilat do ti hapin rruge fillimit te punimeve civile ne terren. Disa nga rrugėt qė do tė financohen nė kuadėr tė kėtij projekti janė:


- Cėrrik - Belsh - Kuēovė - Ura Vajgurore;
- Harku i Bėrdicės - Kryqėzimi Baks,
- Unaza Pogradec - Qafė Plloēė,
- Unaza e Peshkopisė,
- Fushė Arrez - Rreps (Rruga e Kombit),
- Fushė Krujė - Thumanė (aksi i vjetėr),
- Shėtitorja nė Golem (Mak Albania),
- Hyrja e Bajram Currit,
- Hyrjet e Rrogozhinės, etj.


Gjatė tremujorit tė parė 2017, ka filluar menjėherė puna pėr plotėsimin dhe standartizimin e projekteve teknike dhe shpalljen e procedurave tė prokurimit.


Pėr vetė specifikėn dhe rėndėsinė e tyre akset, Cėrrik - Belsh - Kuēovė - Ura Vajgurore dhe segmenti Harku i Bėrdices - Baks, janė ndarė me nga tre lote.


Aktualisht 4 objekte janė nė proces nėnshkrimi kontrate, 13 objekte janė nė proces vleresimi ofertash, 3 objekte janė nė proces tenderimi, 4 objekte janė nė pergatitje dokumentacioni dhe do shpallen brenda muajit prill 2017.


Paralelisht me procedurat e prokurimit tė punimeve, ėshtė shpallur edhe procedura e supervizionit, nė bazė tė sė cilės do tė pėrzgjidhen kompanitė qė do tė mbykqyrin implementimin e punimeve nė terren.


Parashikohet qė tremujori i dytė i vitit 2017, tė shėnojė fillimin e punimeve civile pėr pjesėn mė tė madhe tė kontratave.


(Pėrditėsimi i fundit, prill 2017)Foto galeri